ALTENDORF MINDEN

NASZA SPECJALNOŚĆ - PIŁY FORMATOWE

Historia sukcesu firmy Altendorf to historia sukcesu maszyny: piły formatowej wynalezionej w 1906 roku przez Wilhelma Altendorfa. Kurt i Willy Altendorf, synowie założyciela firmy, postanowili w 1956 r. skupić się wyłącznie na produkcji pił formatowych według „systemu Altendorf”, wysyłając piłę formatową Altendorf na podbój świata. Liczba pił formatowych Altendorf wykorzystywanych w warsztatach stolarskich oraz w firmach zajmujących się obróbką drewna, metalu i tworzyw sztucznych na całym świecie przekroczyła obecnie 150 000.


HISTORIA FIRMY RODZINNEJ

Piła formatowa pojawiła się na świecie w 1906 roku, kiedy rzemieślnik Wilhelm Altendorf wynalazł pierwszą piłę Altendorf w Berlinie. Niedługo przedtem Wilhelm stał się właścicielem fabryki wyposażenia biur i sklepów w stolicy cesarstwa. Berlin przeżywał wówczas boom i nie brakowało pracy do wykończenia i wyposażenia lokali handlowych. Istniejące piły stołowe nie były jednak tak naprawdę odpowiednie, ponieważ brakowało im dokładności niezbędnej do precyzyjnych cięć. Jego rozwiązaniem było zbudowanie piły, która umożliwiała przesuwanie materiału obok tarczy, a jednocześnie był mocno podparty na stole formatowym, tak aby można było wykonać wstępne cięcie pod kątem prostym. Jest to nadal cecha definiująca zasadę piły formatowej. Po tej pierwszej innowacji w ciągu kolejnych 111 lat pojawiło się wiele innych innowacyjnych rozwiązań, które razem znacznie ułatwiają życie ponad 150 000 klientów Altendorf z całego świata, pracujących na przesuwnej pile formatowej, a także zapewniają oni, że maszyny, które posiadają, zwiększają produktywność (Altendorf może zwiększyć produktywność nawet o 35%). Pierwsze 40 lat istnienia firmy to dwie wojny światowe, które razem trwały całą dekadę. Wilhelm Altendorf zdecydował w 1919 r. o przeniesieniu firmy do swojego rodzinnego miasta Minden ze względu na miażdżący wpływ niepokojów politycznych w Berlinie w okresie narodzin Republiki Weimarskiej. Kiedy w 1948 roku zmarł twórca piły formatowej, kierownictwo firmy przejęli jego synowie Kurt i Willy Altendorf. Osiem lat później, w 1956 roku, zdecydowali, że w trosce o produktywność, firma powinna skoncentrować się wyłącznie na produkcji pił formatowych. To posunięcie utorowało drogę do globalnego sukcesu „Altendorf”. Trzecie pokolenie rodziny Altendorf dołączyło do firmy pod koniec lat pięćdziesiątych w postaci Eriki i Wilfrieda. Wilfried Altendorf i jego szwagier Siegfried Thiele za swoich czasów kierowali konsekwentną strategią ciągłej ekspansji międzynarodowej, w wyniku której nazwa Altendorf jest obecnie uznawana za synonim piły formatowej w ponad 130 krajach dookoła świata. Wraz z Tomem Altendorfem czwarte pokolenie dołączyło do zarządzania firmą w 2002 r., które od początku 2015 r. dzielił z Jörgiem F. Mayerem i Wolfgangiem Ruhnau. W październiku 2017 r. rodzina Altendorf wycofała się całkowicie z firmy i sprzedała udziały firmyie Avedon Capital Partners oraz byłym i nowym dyrektorom zarządzającym Jörgowi F. Mayerowi i Wolfgangowi Ruhnau.


PONAD STULECIE INNOWACJI

Do 1956 roku Altendorf produkował różnego rodzaju maszyny do obróbki drewna, a prace rozwojowe obejmowały wiele nowych maszyn i znaczną liczbę istniejących modeli. Firma posiada 14 wpisów do rejestru patentów i wzorów użytkowych tylko w latach 1920–1934. Żaden z nich nie odnosi się jednak do piły formatowej; zamiast tego zajmowali się innymi maszynami do obróbki drewna i rozwiązaniami o egzotycznym brzmieniu (dla współczesnych uszu), takimi jak „młynek do zboża i mąki do pieczenia” oraz "podajnik do produkcji pudełek na cygara". Wynalazca i zagorzały optymalizator Wilhelm Altendorf miał wyraźnie szeroki zakres zainteresowań. Na szczęście udało mu się również podjąć kluczową pracę polegającą na promocji firmy i sprzedaży jej produktów w trudnych okresach odbudowy po dwóch wojnach światowych. W 1934 roku Altendorf opracował pierwszy stół przesuwny do montażu na parach rolek; poprzednie wersje opierały się na płozach. Ten wynalazek otworzył możliwość użytkowania urządzeń do całego szeregu różnych zastosowań, dzięki czemu piła formatowa stała się bardziej uniwersalna i stała się kluczowym narzędziem w rzemiośle stolarskim. Priorytety Altendorf od lat pięćdziesiątych XX wieku koncentrowały się wokół ulepszeń technicznych (których było bardzo wiele) i niekończącego się zadania optymalizacji różnych rodzin maszyn (seria pił stołowych F 90, F 45 i TKR). Firma jest pionierem w rozwoju osi CNC do przesuwnych pił formatowych od lat 90-tych XX wieku. Pierwszy ogranicznik równolegly z regulacją elektryczną (ELMO) zadebiutował w 1989 roku, a wkrótce potem została wprowadzona CNC regulacja wysokości i pochylenia zespołu piły. F 45 ELMO i jego trzy osie CNC szybko okazały się zwycięzcą w wyższym segmencie cenowym. W połowie lat 90. Altendorf zaprezentował F 45 POSIT - pierwszą maszynę z czterema osiami CNC i zdolnością do pracy z programami wymiarowania paneli od planowania produkcji - i zapoczątkował erę piły formatowej wspomaganej komputerowo (czwartą osią, która miał być motoryczny, był ogranicznik poprzeczny). F 45 POSIT była pierwszą (i przez długi czas tylko) przesuwną piłą formatową, która zamknęła pętlę i wspierała w pełni zintegrowaną, centralnie sterowaną operację produkcyjną. Najnowsza generacja F 45, którą Altendorf wprowadził w 2015 roku, całkowicie eliminuje ręczne systemy regulacji wysokości i pochylenia zespołu piły. Dziś każda jednostka sterująca F 45 steruje również funkcją dwuosowiego pochylania zespołu piły - kolejna funkcja, która nie ma sobie równych na rynku. Altendorf wprowadza innowacje z pasją od 111 lat. Klienci na pewno z przyjemnością usłyszą, że mimo to, nadal mamy duże plany na przyszłość piły formatowej.


ALTENDORF - HISTORIA SUKCESU

W 2006 roku Altendorf obchodził 100-lecie istnienia. Historia sukcesu firmy to także historia samej piły formatowej. Wynaleziona w 1906 roku przez Wilhelma Altendorfa, którego synowie, Kurt i Willy Altendor zdecydowali się w 1956 roku skoncentrować się wyłącznie na produkcji przesuwnych pił formatowych wyposażonych w „system Altendorf”. W ten sposób Altendorf stał się specjalistą, a jego piły formatowe rozpoczęły podbój świata. Ponad 150 000 tych pił formatowych jest używanych dotychczas w warsztatach stolarskich, a także w przemyśle drzewnym, metalowym i tworzyw sztucznych.

2017

Avedon Capital Partners wraz z Jörgiem F. Mayerem i Wolfgangiem Ruhnau przejęła udziały firmy Wilfrieda i Toma Altendorf

Altendorf MAGIS
Stół powietrzny w F 45
Funkcja parkowania podcinaka

2016

Nagroda iF Product Design Award, Hanower

2015

Wprowadzenie nowego F 45
Nowy zespół zarządzający
Tom Altendorf (dyrektor zarządzający i partner), Jörg F. Mayer (dyrektor sprzedaży) i Wolfgang Ruhnau (dyrektor handlowy)

2011

Otwarcie Altendorf India Pvt. Ltd

2007

Otwarcie Altendorf w Brazylii

2006

Otwarcie nowego centrum sprzedaży i usług w siedzibie Minden
Firma obchodzi 100-lecie istnienia

2005

Budowa centrum spedycyjno-logistycznego w siedzibie Minden

Śmierć Kurta Altendorfa

2003

Siegfried Thiele odchodzi z biznesu

2002

Tom Altendorf dołącza do firmy

2000

Przejęcie firmy Müller Minden Maschinenhandelsgesellschaft mbH
Rekord świata: 100-tysięczna piła Altendorf opuszcza fabrykę

1999

Altendorf Altendorf Azja

1998

Rozbudowa biur administracyjnych w Minden

1995

Założenie Altendorf Qinhuangdao
Śmierć Willy'ego Altendorfa

1992

Kurt Altendorf odchodzi z aktywnego zaangażowania w biznes

1989

Otwarcie Altendorf Infocenter

1988

Założenie Altendorf Australia

1984

Pierwsza filia Altendorf za granicą, założona w USA

1975

Roczna produkcja po raz pierwszy przekracza 3000 pił formatowych

1974

Przeniesienie do obecnej siedziby produkcyjnej w Wettinerallee, Minden

1971

Wilfried Altendorf i Siegfried Thiele przejmują zarządzanie firmą

1963

Roczna produkcja po raz pierwszy przekracza 1000 maszyn

1956

Ulepszenie produktów z naciskiem na produkcję piły formatowej Altendorf, wprowadzenie do produkcji seryjnej

1948

Śmierć założyciela firmy Wilhelma Altendorfa

1930

Synowie Wilhelma Altendorfa, Willy i Kurt, dołączają do firmy

1919

Przeniesienie działalności do Minden w Westfalii

1906

Berlin: założenie firmy i wynalezienie stołu formatowego i piły tarczowej do krawędzi według "systemu Altendorf " przez Wilhelma Altendorf


FABRYKA W MINDEN DZIŚ